Čím to, že má hudba nejde určit?

Víte, že mou hudbu nedokáže nikdo určit? Je to podivnost. Když někdo zjistí, že jsem muzikant, tak následuje logická otázka: „ A co děláš za hudbu?“ První odpověď mám ještě připravenou: „Já dělám vlastní hudbu.“ „No, jo, ale co je to za hudbu?!“ Tazatel chce slyšet něco jako country, pop, jazz, nebo aspoň crossover. Jo, kdybych byl metalista, bylo by to na mně vidět. Nějaká ta kérka, celkový výzor a to vyjadřování… Jenže mé vzezření ani vyjadřování zřejmě lidi k mému hudebnímu stylu přímočaře nevede. Byť – já vlastně chodím oblékaný, dalo by se říci, v kostýmu. Nosím klobouk, k němu je zapotřebí mít alespoň sako, když ne kabát, nebo aspoň košili a rozhodně ne tričko. Jsem tudíž asi trochu staromódní. „Moje hudba se nedá snadno zařadit, a jestli ji někde pouštějí, tak na stanici Vltava či Proglas a v obřím obchodě s cédéčky, v pražském Bontonlandu, mě zařadili do oddělení vážné hudby pod písmenu zet mezi Weberna, Weila, Zacha a Zelenku“, odpovídám bezmocně ve slabé víře, že tím někoho oslním. Většinou tím ale tázající spíš nějak vylekám. Zvláště, když k dovršení všeho pravím, že mou hudbu někteří považují za duchovní.


Někdo tvrdí, že skládám šansony, a ty mají být prý smutné, ale má hudba smutná není. Někdo říká, že jsou to balady. Jenže ty mají být tragické, což má hudba není. Píše se také, že je to hudba s příměsí folku, country, kabaretu, blues, vážné a klasické hudby a jazzu – a s duchovním přesahem. To ovšem pro obchodníka s hudbou značí: ani ryba ani rak – je to tedy propadák. Dokonce jeden starší skladatel přišel s tezí, že to, co dělám, je vyšší populár. Význam tohoto slovního spojení mladší generace už nezná. Dříve se tím rozuměla jaksi lehčí, nebo sdělnější hudba od vysoce vážného skladatele, který jinak dělal hudbu náročnou, tedy vyšší. Tento termín se nakonec (naštěstí) nevžil, snad proto, že se v něm laboruje s pojmy nižší a vyšší a naznačuje se publiku, že možná na některé výšiny nemá.

Tak jsem se zkusil tázat přímo publika, co vlastně dělám. Odpovědi, jakých se mi dostává, předčí všechna očekávání. Například: „šťavnatý klavír!“ Nebo: „božská hudba s nostalgickou harmonií…“ Ani si všechny ty posudky nepamatuji, jak jsou barvité, leč nepoužitelné. A tak čekám na hudebního teoretika, který by se s touto otázkou s úspěchem utkal. Šéfredaktor jednoho renomovaného hudebního časopisu mi řekl zhruba toto: „Pane Zahradníku, vaše konání je mi sympatické, ale já vaší hudbě nerozumím. Zdá se mi dokonce, že si z nás děláte blázny. Proto o ni nebudu psát, abych vám neuškodil. Musel bych k vám být kritický a jen by vám to zbytečně ublížilo.“ Já jsem jeho vyznání vzal, protože bylo míněno upřímně a v dobrém. Ale to, že se o mé hudbě nepíše, mi, nebo přesněji jí nepomáhá. Můj kamarád a zkušený muzikant mi k tomu řekl: „Prosím tě, buď rád! Ještě by se o tobě napsalo, že děláš hudbu eklektickou, a to je ti taková urážka, jaké se už do smrti nezbavíš!…“

Takže má zoufalá situace trvá. Nevím, jakou vlastně dělám hudbu. Vyslechnete si pár mých odlišných koncertů a určíte ji? Kdo na to přijde, toho odměním!


Komentáře (3)

 1. Anna:
  06.06.2016 ( 8:21)

  Škoda, že neexistuje termín o hudbě "RŮZNÁ" . Když něco třídím do skupin, vždycky mi vznikne skupina, která se jmenuje RŮZNÉ. Je to o dokumentech, hračkách nebo věcí na jarmark. Tvoje hudba je RŮZNÁ., tak jako ty jsi různý. Ve skupině různý jsou vždycky zajímavé věci a je to zábavná skupina. Tu si prohlížím jako první.

 2. Lada:
  16.06.2016 (10:55)

  Označení Různé ve mně evokuje něco na konci, nějaký zbytek a to Jakubova hudba pro mne není.
  Pro mě je nadpozemská a tudíž na naší planetě do našich škatulek nezařaditelná (možná stejně, jako je Jakub na naší planetě jen návštěvníkem?).
  Podle mého názoru je hlavně nabíjecí. Tedy léčivá? Kategorie léčivá hudba? Když zvu známé na Jakubův koncert tak na otázku: "A co hraje za hudbu?" odpovídám "Krásnou a nabíjecí!" Vždy mi dají zapravdu. Takže léčivá a meditační? Meditační asi ne. Tak Léčivá. Tečka. Léčivá hudba Jakuba Zahradníka.
  Možné využití a tudíž plynulý příjem z nosičů by tedy byl z lázeňských a zdravotnických zařízeních? Možná.

 3. Jakub Zahradník:
  13.07.2016 ( 0:38)

  Teď mi jeden mladý člověk v Horní Lužici tvrdil, že moje hudba spadá pod pojem "chill out". Jeho žena, učitelka hudby, s ním ovšem nesouhlasila.
  :-)


Komentovat

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář: