Martin Slíva: Chléb o dvou kůrkách je i na Zélandě

Otiskuji zajímavý příspěvek o korupci na Novém Zélandě z pera mého kamaráda, který žije v zemi kiwiů už docela dlouho. Víte, mně vždycky když něco v životě nebo na naší zemi netěší, tak bych se nejradši odpálil na měsíc a nebo aspoň na Zéland, protože dál už to nejde. A teď čtu, že je to tam pomalu jak u nás v Horní Dolní… No to přece není možné…! Tak jak to tedy je, Martine…?


Nedávno jsem vedl zajímavý rozhovor s lidmi, kteří často komunikují s novozélandskými úřady. Buď se této práci věnují dobrovolně jménem komunity, nebo mají to štěstí, že je zaměstnává nezávislá instituce (pardon, nemůžeme jmenovat). A došlo na zdejší evergreeny: ex­trémně předražené nebo špatně provedené zakázky, počínaje cyklostezkou až po nově budovanou čističku. Nikdo nevyslovil slovo „korupce“, jen se stále podivovali nad totální „neschopností“ úředníků. Tak jsem si dovolil výraz korupce vnést do hovoru (že ta „neschopnost“ může být zřetelná schopnost jak si pomoci k lepšímu – sám sobě). A hned vše bylo jasnější… Přestože se jednalo jen o domněnky, tak se vyjmenovalo hned x nepřímých důkazů, které poukazují na korupci.
 
Ale tím to asi také skončilo, bohužel. Kde není žalobce, nemůže být soudce. Nikomu se nechce zahájit vyšetřování něčeho, kde nejsou dopředu 100% důkazy. Komunita je tak malá, že poukázání na vinu jednoho okamžitě přijde zpět jako bumerang protože ten „korupčník“ je kamarádem vašeho kamaráda, kolegy, nadřízeného, souseda… A jelikož na Novém Zélandu si nikdo oficiálně nepřipouští problémy (vše je přece v pohodě s úsměvem), tak se vše krásně zamete pod koberec a jede se dál. Sice se vyhodí milióny dolarů nás daňových plátců, všichni (nebo aspoň někteří zúčastnění) o tom ví, ale nikdo se tomu nepostaví. 
 
A tak nevím co je lepší – být ostražitým Čechem, který všude vidí a nadává na korupci (ta česká subjektivně není o nic horší, než ta nepojmenovaná „neexistující“ novozélandská) nebo být v pohodě a s úsměvem sledovat jak tu novozélandská „mafie“ přečistých úředníků a spořádaných spoluobčanů rozkrádá peníze, které platím na daních.
 
Bohužel se asi zbaběle přidám k pohodovým us­měvavým Novozélanďanům. Žiji v malé komunitě, chci se se sousedy přátelsky bavit. A oni se kamarádí s těmi mnou domnělými korupčníky. A já bych se nerad z té obce stěhoval někam jinam…
 
 
Martin Sliva

Komentáře (0)


Komentovat

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář: